טקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה

יום השואה והגבורה צויין ברמת ישי במספר טקסים ואירועים מרגשים ומרשימים. הטקס המרכזי נערך ביום רביעי בערב, ערב יום השואה באולם הספורט שהיה גדוש במאות תושבים. הטקס המרגש נערך במעמד ראש המועצה עפר בן אליעזר, רב הישוב הרב יצחק יוסף וולוסוב, חברי מועצה וכאמור מאות תושבים. הטקס, שהיה השנה תחת הנושא "קולם של הניצולים", ברוח שנת ה-70 למדינה, היה מרגש ואומנתי כאשר על התפאורה המרשימה אמונה מעיין חיו.

בטקס הוצגה מסכת שכללה קטעי שירה וטקס הדלקת שישה נרות אותם הדליקו תושבי רמת ישי:  יוסי לוי, איריס חורש, מיי-טל נאור שאלתיאל, לאה רינג, ושחם מררו ואורן קוגן. נאור-שאלתיאל וחורש סיפרו על הקשר המשפחתי-האישי שלהן לשואה. את הקדיש נשא יוסי לוי.

את הטקס הפיקו ענבר חיים ורינת שני מהמרכז הקהילתי (מתנס) בשיתוף עם המועצה. בטקס הופיעו להקת "קולות ברמה" בעיבודו של הלל שטרית, קרן קומר וים בורנשטיין בקטעי שירה,  להקת המחול "גווני ישי" בהנהלת דבירית מררו. יצויין כי לראשונה השנה השתתפו בטקס תלמידים משכבת ט' מחט"ב היובל. את הטקס הינחה במקצועיות רבה, ניסים יחזקאל. ראש המועצה עופר בן אליעזר הודה לצוות המתנ"ס על הארגון המופתי וההפקה המושקעת.

הטקס ננעל בקריאת "אל מלא רחמים" מפיו של רב הישוב, הרב יצחק יוסף וולוסוב ושירת התקווה.

למחרת נערכו הטקסים בבתי הספר-הטקס שקיים בית הספר "ארזים" התקיים באולם הספורט והטקס של חטיבת הביניים בבית מרים בהשתתפות ראש המועצה עפר בן אליעזר ומנהלות בתי הספר טלי אימברמן, ושרה וקנין. כמו כן הוצגה תערוכת ציורים בנושא השואה במבואת בית הספר היסודי ארזים.

ראש מועצת רמת ישי עפר בן אליעזר נשא נאום מרגש בטקס המרכזי ובו אמר: "יום הזיכרון לשואה ולגבורה, הוא יום בו אנו מתייחדים עם זכרם של בני עמנו, שנספו בשואה, מכבדים את בני משפחותיהם ואת השורדים מהתופת הנאצית. מעבר לחובת ההתייחדות והכבוד, שהיא ערך יהודי חשוב, זיכרון השואה מהווה עבורנו, בני העם היהודי ערך קיומי בסיסי. חובה מוסרית אדירה מוטלת על כולנו – לזכור ולא לשכוח, להתייחד עם זכרם של אחינו ואחיותינו, קורבנות השואה, אשר נרצחו, על ידי הנאצים ועוזריהם, קהילות שלמות של בני אנוש- קשישים, נשים וטף שכל חטאם היה שהם נולדו יהודים. שואת העם היהודי הייתה ועודנה האסון האנושי הגדול ביותר בהיסטוריה המודרנית.  המרצחים הנאצים  קטעו חייהם של ששה מיליון מבני עמינו. המלחמה הנוראית ההיא, המיתה על היהודים ברחבי העולם אסון לאומי, משפחתי ואישי.

השנה אנו חוגגים 70 שנות עצמאות. לצעירים מאיתנו זה נראה מובן מאליו, מדינה עצמאית, מוכרת בעולם מובילה בתחומי חיים רבים. נזכור תמיד שבזכות ניצולים ושורדים של התופת הנוראה מאירופה, אפריקה ויבשות נוספות שהתקבצו יחד באמונה, רצון וכוח בלתי מובן ובלתי נתפס – הוקמה המדינה. 

אנו ברמת ישי בפרט ובמדינה בכלל, מגלים בכל פעם מחדש את יכולתנו להתקבץ יחדיו בזמנים קשים, לתמוך, לעזור, לחבק ולחזק, ירשנו יכולת זו מאחינו הקדושים במחנות המוות ובמאבקם להקמת המדינה.

כך שרדנו את התופת, שמרנו על עצמנו כעם, בעולם שביקש, וחלקו עדיין מבקש, את רעתנו והשמדתנו. במקום בו לא יכול עוד האדם – יכולה הקהילה, במקום בו רוח היחיד עומדת בפני חורבן, רוח העם ניצבת כחומה. את המורשת הזו, עלינו להעביר הלאה.

ברמת ישי אנו מיישמים הלכה למעשה מורשת זו ומקיימים פעילויות משותפות של תלמידי בתי הספר ושורדי אותה תופת שעוסקים בהנחלת מורשת העבר. התלמידים שמשמשים אוזן קשבת לשורדים, חווים את ההיסטוריה דרך סיפורי ההישרדות, הגבורה והתקווה. הקהילה שלנו שותפה למיזם "זכרון בסלון" ומקיימת שיח עם שורדות ושורדי השואה בבתי התושבים. והשנה בטקס מיוחד לרגל 70 שנות המדינה במעמד שרים וח"כ זכיתי להעניק את אות גיבורת היופי לשורדת השואה הגב' עליזה רוטשילד מוותיקות רמת ישי. אנו תושבי רמת ישי, בני עדות שונות ויוצאי כל הגלויות, מתייחדים ביום קדוש זה עם זכרם של ששת המיליונים, זוכרים אותם בכבוד, הערצה ודמעה, לעדי עד ננצור את זכרם והוא שימריץ אותנו להיות חזקים מאוחדים ונחושים מול כל שונאי ישראל בהווה ובעתיד. יהי זכרם של הנספים ברוך  ושמור בליבנו לנצח נצחים". 

טקס יום השואה