פעילות מגדרית לגננות וסייעות בגנים

ברמת ישי ממשיכים לפעול לקידום מעמד האישה ולהעלאת המודעות לנושא ובפרט במערכת החינוך. בתחילת השבוע השתתפו הצוותים החינוכיים של גני הילדים ברמת ישי, הגננות, הסייעות ותומכות החינוך בפעילות מגדרית-סדנה אינטראקטיבית,"20 אלף מילים ועוד" , בהנחיית שלי רפפורט והילה די קסטרו, שמטרתה בין היתר העלאת המודעות והיכרות עם מושגי היסוד במגדר. הסדנה  הינה פרי יוזמה ושיתוף פעולה של סיגלית  ברזאני יועצת ראש המועצה למעמד האישה, פנינה שלזינגר מנהלת מחלקת החינוך ושרון דהאן המפקחת על גני הילדים.

ראש מועצת רמת ישי עפר בן אליעזר המלווה ותומך בנושא קידום מעמד האישה, כיבד בנוכחותו את האירוע וברך בתחילת הסדנה את המשתתפות. המפקחת על גני הילדים במחוז, שרון דהאן, שהיתה שותפה ליוזמה, השתתפה אף היא בפעילות.

הסדנה פתחה צוהר להיכרות ראשונית עם מושגים בנושא המגדר, התבוננות ביקורתית בעמדות אישיות וחברתיות, מודעות להבניות מגדריות, העצמת תפקיד אנשי החינוך בנוגע לסוגיה, דרכי פעולה, טיפים והמלצות.

סיגלית ברזאני, יועצת ראש המועצה לקידום מעמד האשה: "שנות הגיל הרך הן שנים קריטיות בעיצוב הזהות המגדרית העצמית של ילדים וילדות ובתפיסות המגדריות שלהם כלפי סביבתם. לצוות החינוך בגני ילדים יכולה להיות תרומה רבה בשימור של תפיסות מגדריות סטריאוטיפיות בקרב ילדים/ות או לחלופין באיתגור התפיסות הקיימות ויצירת השינוי המיוחל. כדי להימנע מהבניות אלה אנחנו צריכים להיות מודעים לפעולות האוטומטיות שלנו ולנסות להביא לדור הצעיר חינוך נטול תחומים "מוטי מגדר". להחליף את הפרקטיקות שמשמרות אפליה, בפרקטיקות שמקדמות שוויון מגדרי".

ברזאני ציינה כי: "חשיבה זו היא שהינחתה את מנהלת מחלקת חינוך, פנינה שלזינגר יחד איתי, לקיים פעילות ראשונה בתחום המיועדת לצוות החינוכי של הגיל הרך".

את הסדנה שהיתה מתובלת בלא מעט הומור העבירו כאמור שלי רפפורט והילה די קסטרו. תוך כדי המופע עלו הסוגיות: מה זה מגדר, איך זה משפיע עלינו בעבודה ובחיי היום יום, ואיך אפשר להתחיל לחולל שינוי. זה הזמן להתחיל לחשוב על שינוי חשיבתי בנושא מגדר בגן.

בשלב הבא התקיים עיבוד תוך שיח מונחה על דילמות ושאלות העולות מהנושא  כל זאת על מנת להתחיל לחשוב על שינוי מגדרי בסיסי בגן.

ראש מועצת רמת ישי עפר בן אליעזר: "הסדנה החווייתית לצוותי הגנים היא חלק ממגוון פעילויות להעצמת וקידום הנשים ברמת ישי בכלל ובפרט במערכת החינוך. הסדנה מעניקה ארגז כלים לגננות והסייעות להכרת הנושא והעלאת המודעות. יישר כוח לסיגלית  ברזאני יועצת ראש המועצה לענייני נשים, ולפנינה שלזינגר מנהלת מחלקת החינוך על היוזמה וקיום הפעילות החשובה".

סדנת מגדר גנים